poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Zupa krem z czerwonej fasoli

Dzisiejsze danie jest z pomysłu oraz z wykonania kulinarnym eksperymentem mojej teściowej, która zawsze potrafi mnie zaskoczyć doskonałą kuchnią, oryginalnymi potrawami i ciekawymi połączeniami smakowymi. Eksperyment ten okazał się tak trafiony, że przepisem musiałam podzielić się z Wami.
Danusiu, dziękuję za kulinarną inspirację - już nie mogę się doczekać, kiedy znowu Cię odwiedzimy...
     
Składniki:

  • włoszczyzna (marchewka, pietruszka, seler)
  • 3 l wody
  • 4 puszki czerwonej fasoli
  • przyprawy: sól, pieprz,
  Dodatki:

  • groszek ptysiowy (opcjonalnie grzanki)
  • ser żółty (drobno starty)

Wykonanie:

Przygotuj około 3,0 l wywaru - w tym celu umyj, obierz i pokrój włoszczyznę, a następnie gotuj ją około 30 minut. Jak rosół będzie już gotowy, dodaj do niego umytą, czerwoną fasolę i gotuj razem kolejnych kilka minut. 
Następnie wyłącz palnik i pozostaw zupę do ostudzenia - jak się schłodzi, zmiksuj przy użyciu blendera wszystkie składniki (jeśli zupa będzie zbyt gęsta, rozcieńcz ją bulionem - może być bulion uzyskany z kostki rosołowej).
Po uzyskaniu kremowej konsystencji doprowadź zupę do wrzenia - wtedy jest już gotowa do podania. Najlepiej smakuje z groszkiem ptysiowym (opcjonalnie grzankami) i startym drobno źółtym serem.



















niedziela, 14 kwietnia 2013

Risotto z wątróbką

Nie wszyscy jadają wątróbkę, a szkoda ... Jest ona bogatym źródłem kwasu foliowego, witaminy z grupy B12 oraz przede wszystkim łatwo przyswajalnego żelaza, które pomaga w budowaniu czerwonych krwinek, a co za tym idzie zapobiega anemii. Stąd warto okazjonalnie włączyć podroby do swojego jadłospisu, zwłaszcza że można je podawać na wiele sposobów, a nie tylko standardowo z cebulką i ziemniakami.
Dziś proponuję risotto z wątróbką. Jest to jedyna forma wątróbki, która smakuje mojemu mężowi - czy można więc o lepszą rekomendację?

Składniki:

  • 500 g ryżu Arborio
  • 500 g wątróbki drobiowej
  • 1 duża cebula
  • 1 łyżka oleju
  • 1 ząbek czosnku
  • 2,0 l bulionu drobiowego
  • przyprawy: sól, pieprz, płatki chilli

Wykonanie:

Cebulę drobno posiekaj, a wątróbkę pokrój na małe kawałki.
Na patelni rozgrzej łyżkę oleju, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, podsmaż chwilę aż wydobędzie się z niego aromat i wtedy dorzuć cebulę. Jak cebula się zeszkli, dodaj wątróbkę i smaż całość mieszając, aż wątróbka się zarumieni. Wtedy dosyp ryż i wszystkie składniki wymieszaj, aby ryż rozprowadził się równomiernie. Dolej kubek bulionu i gotuj risotto około 40 minut, co jakiś czas podlewając je bulionem. Jak ryż już napęcznieje i uzyska odpowiednią wielkość i konsystencje, dopraw danie solą, pieprzem i płatkami chilli.







wtorek, 9 kwietnia 2013

Czerwone curry z kurczakiem i mleczkiem kokosowym

Idealnym posiłkiem do przygotowania w ciągu tygodnia jest curry. Przyrządza się je łatwo i przede wszystkim szybko. Tak więc danie będzie gotowe, zanim pozostali domownicy zdążą wrócić i nim zaczną marudzić i zadawać pytanie "kiedy będzie obiad?". Ja do przygotowywania curry wykorzystuję gotowe mieszanki przypraw, które można kupić w sklepikach z orientalną żywnością. Teraz takie sklepy są powszechne, w zasadzie nawet w prawie każdym centrum handlowym można znaleźć już sklepik orientalny.  Uwielbiam aromatyczne, orientalne zapachy, które rozchodzą się po domu w trakcie gotowania posiłku. Tym razem postawiłam na pastę do czerwonego curry.

Składniki:

  • opakowanie pasty do czerwonego curry
  • puszka mleczka kokosowego (400ml)
  • 400 g piersi z kurczaka
  • 1 mała cukinia
  • 2 marchewki
  • 1 mała papryka
  • 1 szklanka wody
  • szczypiorek z dymki

Wykonanie:

Mięso pokrój na małe kawałki, cukinię w półplastry, marchewkę w plastry, a paprykę w piórka. Szczypiorek umyj i drobno posiekaj.
Do garnka wlej mleczko kokosowe, dodaj opakowanie pasty curry i podgrzewaj, mieszając, aż pasta rozpuści się, tworząc jednolitą konsystencję. Wtedy dodaj pokrojone na kawałki mięso kurczaka i gotuj je około 10 minut. Po tym czasie dołóż pokrojone warzywa, dolej wodę i gotuj kolejne 15 minut, aż warzywa zmiękną.
Danie podawaj z ryżem, dekorując je szczypiorkiem z młodej cebulki.






poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Węgierska zupa gulaszowa

Zupa gulaszowa jest jedną z moich ulubionych zup. Bardzo lubię dania pikantne, tak więc węgierska pasta z ostrej papryki stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia mojej lodówki. Ja korzystam z pasty firmy Rolnik, którą można bez problemu kupić w Auchan, niestety w pozostałych hipermarketach nie udało mi się jej jeszcze nigdy spotkać. Jeśli na obiedzie spodziewam się osób, które nie przepadają za pikantnym jedzeniem, wówczas wykreślam z przepisu ostrą papryczkę, a ilość pasty paprykowej ograniczam do połowy łyżeczki.
Na Węgrzech bywam dość często (niestety służbowo) i muszę stwierdzić, że zupa gulaszowa musi być pikantna. Z warzyw regionalnych popularne są bardzo pikantne papryczki nazywane "Apfelpaprika". Jest to najprawdopodobniej nazwa niemiecka, trudno mi powiedzieć, jaka jest ich nazwa w języku węgierskim, ale pod hasłem "Apfelpaprika" na każdym bazarku sprzedawca będzie wiedział, o który gatunek chodzi. Papryczki te można dostać nie tylko w postaci świeżych warzyw, ale również w zalewie octowej. Marynowane papryczki są w restauracjach popularnym dodatkiem do dań i zawsze jak mam okazję, zamawiam je zamiast surówki - doskonale smakują ze stekami i pieczeniami. Z ostatniej podróży udało mi się przywieźć kilka słoiczków, niestety nie dotrwały sesji zdjęciowej...       

Składniki:

  • 500 g wołowiny
  • 2 łyżki oleju
  • 2 średnie cebule
  • 2 czerwone papryki
  • pół ostrej czerwonej papryczki
  • pół ostrej zielonej papryczki
  • 2 marchewki
  • 2 pietruszki
  • ćwiartka selera
  • 4 ziemniaki
  • 2,5 l wody
  • 2 kostki bulionowe wołowe
  • kartonik przecieru pomidorowego
  • łyżka koncentratu pomidorowego
  • łyżeczka pasty węgierskiej z ostrej papryki
  • przyprawy:  sól, pieprz, słodka papryka, ostra papryka, kminek (opcjonalnie), 2 liście laurowe
  • dodatki: śmietana
 

Wykonanie:

Mięso pokrój na małe kawałki, cebulę, paprykę, selera oraz ziemniaki w kostkę, a marchewkę, pietruszkę i ostrą papryczkę w plasterki. W  moździerzu ubij kminek.
Na patelni rozgrzej olej i podsmaż na nim cebulę. Jak cebula się zeszkli, dodaj paprykę oraz ostrą papryczkę, a po kilku kolejnych minutach, jak papryka będzie już miękka, dorzuć mięso. Pod koniec smażenia dopraw solą, pieprzem oraz słodką i ostrą papryką.
W międzyczasie do garnka nalej wodę i dodaj pokrojoną włoszczyznę oraz listki laurowe. Gotuj wywar 25 minut, po czym przełóż do garnka wołowinę podsmażoną z cebulą i papryką. Następnie dorzuć do zupy kostki bulionowe, a jak kostki się rozpuszczą, dodaj jeszcze przecier pomidorowy i koncentrat. Całość gotuj kolejne 15 minut. Pod koniec gotowania w zależności od potrzeb dopraw zupę solą, pieprzem i kminkiem.
Przelej zupę na talerz, udekoruj śmietaną i podawaj z kromką pieczywa na zakwasie.







niedziela, 7 kwietnia 2013

Zupa Tex-Mex

Zupa Tex-Mex łączy w sobie wpływy kuchni amerykańskiej i meksykańskiej. Podaje się ją z dodatkami, tak że każdy ma możliwość skomponowania własnej wersji dania. Kolorystyka zupy idealnie komponuje się z zielenią wprowadzaną przez avocado i szczypiorek. Współgranie kolorów idealnie poprawia humor, a sama zupa jest bardzo pożywna - w sam raz, kiedy za oknem śnieg, a zima nie chce ustąpić miejsce wiośnie. Smacznego!
     
Składniki:

  • 500 g filetów z kurczaka
  • 2 cebule
  • 1 puszka krojonych pomidorów
  • 1 puszka pomidorów
  • 1 łyżka przecieru pomidorowego
  • pół czerwonej papryczki chili
  • 1 łyżeczka pasty z ostrej papryczki
  • 1,5 l wody
  • 2 kostki bulionu z kury
  • 3 ząbki czosnku
  • przyprawy: sól, pieprz,
    2 łyżeczki oregano,
    2 łyżeczki kminku
  Dodatki:

  • nachosy
  • 1 avocado
  • ser żółty(drobno starty)
  • śmietana
  • szczypiorek

Wykonanie:

Posiekaj drobno cebulę i czosnek, a kurczaka pokrój na mniejsze kawałki.
Rozgrzej olej w garnku i podsmaż cebulę, aż stanie się miękka i szklista - wtedy dorzuć drobno posiekane chili, pastę z ostrej papryki oraz przyprawy.
Na patelni podsmaż kurczaka, a jak będzie już gotowy przełóż go do garnka.
Do mieszkanki składników w garnku dodaj pomidory, przecier pomidorowy, wodę i kostki bulionowe. Gotuj około 25 minut na małym ogniu, a do smaku dopraw solą i pieprzem.
Gorącą zupę przelej do miseczek, udekoruj posiekanym szczypiorkiem i podawaj z dodatkami takimi jak nachosy, avocado, ser żółty czy śmietana.







Kurczak w sosie mole

Dzisiaj na niedzielny obiad zaplanowałam ucztę meksykańską, zwłaszcza że spodziewałam się gości i chciałam przygotować coś pomysłowego. Nigdy wcześniej nie przyrządzałam tego dania, więc byłam bardzo ciekawa połączenia kurczaka z sosem czekoladowym. Mimo że rzadko podaję mięsa na słodko, ten przepis jest zupełnie inny - w sosie można wyczuć ostry smak, nadawany przez pikantną papryczkę,co powoduje, że sama nutka czekolady jest mniej wyczuwalna. Viva La Mexico!
     
Składniki:

  • 8 kawałków kurczaka (najlepiej podudzia)
  • 1 cebula
  • 1 puszka krojonych pomidorów w zalewie
  • 1 zielona papryka
  • 2 małe ostre zielone papryczki
  • 1 szklana bulionu drobiowego
  • 2 łyżeczki masła orzechowego
  • 60 g. pokruszonej na kawałki gorzkiej czekolady
  • 4 łyżeczki ziaren sezamu
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oliwy
  • przyprawy: 2 łyżki chili, 1 łyżeczka kuminu,
    0,5 łyżeczki cynamonu

Wykonanie:

Posiekaj drobno czosnek, cebulę i paprykę pokrój w kostkę, a ostrą papryczkę w plasterki.
Na patelni rozgrzej oliwę - podsmaż na niej cebulę, a jak już się zeszkli, dodaj czosnek i przyprawy.Po chwili dodaj pomidory, zieloną paprykę, ostrą papryczkę, bulion, masło orzechowe, czekoladę i smaż całość około 10 minut, mieszając.
Na drugiej patelni obsmaż kurczaka z obu stron, aż skórka się zarumieni. Wtedy przełóż go do naczynia żaroodpornego, polej sosem i wstaw na 45-60 minut do rozgrzanego do 160 st. C piekarnika.
Przed podaniem posyp kurczaka uprażonym na suchej patelni sezamem (opcjonalnie można też wykorzystać pestki dyni).





piątek, 5 kwietnia 2013

Zupa pomidorowa z Madery

Tym razem popularna i wszystkim dobrze znana zupa pomidorowa, ale w zupełnie nowej odsłonie. Przepis zaczerpnęłam z książki "Kulinarne podróże po Europie. Najciekawsze przepisy z 6 krajów" (Ulla i Hans-Ove Ohlsson). Jak pierwszy raz zobaczyłam ten przepis, wiedziałam, że muszę go wypróbować. Sposób podania tej zupy jest dość nietypowy...zupę je się z jajkiem w koszulce.  Byłam bardzo ciekawa połączenia zupy z rozlewającym się, płynnym żółtkiem, troszkę miałam obawy, jak całość będzie się komponować smakowo. Muszę jednak przyznać, że było warto, więc zachęcam do wypróbowania.

Składniki:

  • 2 cebule
  • 2 ziemniaki
  • 3 puszki pomidorów krojonych
  • 750 ml wody
  • oliwa z oliwek
  • przyprawy: sól, pieprz,
    cukier, ząbek czosnku
    drobno pokrojony lub
    przeciśnięty przez praskę

Grzanki:

  • 5 kromki białego chleba
  • suszony tymianek
  • oliwa z oliwek

Jajka w koszulkach:

  • 4 jajka
  • 1 l wody
  • 100 ml octu
  • szczypta soli
Wykonanie:

Cebulę oraz ziemniaki obierz i pokrój w kostkę (kostka nie musi być drobna, gdyż całość zostanie później zmiskowana). W garnku podgrzej oliwę i podsmaż na niej cebulę. Jak cebula się zeszkli, dodaj pomidory z puszki, czosnek, ziemniaki oraz wodę. Gotuj wywar 20 minut, po czym odstaw do ostygnięcie i jak już się trochę ostudzi, wtedy całość zmiksuj.  Zupę dopraw do smaku solą, pieprzem oraz szczyptą cukru i doprowadź do wrzenia (jeśli zupa jest zbyt gęsta, należy ją rozcieńczyć wodą).
W tym czasie przygotuj grzanki oraz jajka w koszulkach.
Kromki chleba pokrój w kostkę i podsmaż na oliwie aż się zarumienią. W trakcie smażenia posyp je tymiankiem (można również użyć ziół prowansalskich).
W garnku podgrzej 1 l wody, dodaj do niej ocet i odrobinę soli. Chwilę przed zagotowaniem zmniejsz natężenie palnika. Jajka po kolei wbijaj do łyżki wazowej i przy jej użyciu przenoś ostrożnie do wody. Kiedy białko się zetnie i jajka nabiorą wyraźnego kształtu, należy je wyjąć z wody.
Zupę rozlej do miseczek i podawaj z jajkiem i grzankami.