Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dania główne. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą dania główne. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 18 kwietnia 2013

Japońskie curry z kurczakiem

Najczęściej słowo curry kojarzone jest z mieszanką przypraw o charakterystycznym, ciepłym, pomarańczowo-złotym kolorze i intensywnej woni.  Sama nazwa curry wywodzi się z języka tamilskiego (kari) i w dosłownym tłumaczeniu oznacza sos, stąd też mianem curry określa się również grupę specyficznych potraw kuchni azjatyckiej. Potrawę curry tworzą warzywa, mięso ( kurczak, wołowina, wieprzowina, ryby) oraz gęsty, łagodny lub pikantny sos na bazie aromatycznych składników takich jak suszone papryczki chili, pasta krewetkowa, kolendra, kurkuma, imbir, pieprz czarny, trawa cytrynowa, czosnek czy też szalotka.
Dzisiaj podaję przepis na pyszne curry, stanowiące połączenie mięsa z piersi kurczaka, cebuli, ziemniaków i marchewki. Zachęcam do spróbowania kolejnej wersji curry...

Składniki:

  • opakowanie pasty do japońskiego curry
  • 300 g piersi kurczaka (lub wieprzowina)
  • 1 duża cebula
  • 3 średnie ziemniaki
  • 1 marchewka
  • 450 ml wody
  • 1 łyżka oleju
  • 1,5 łyżeczki mąki pszennej lub kukurydzianej
  • szczypiorek z dymki

Wykonanie:

Pokrój cebulę w piórka, marchewkę w plastry, a ziemniaki i kurczaka w kostkę.
Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy, dodaj cebulę oraz kurczaka i smaż przez około minutę. W drugi kroku dodaj wodę, pastę curry, ziemniaki oraz marchewkę i gotuj całość bez przykrycia ok. 15 minut. Następnie rozmieszaj w szklance 1,5 łyżeczki mąki z wodą w proporcji 1:1 i dodaj do potrawy w celu zagęszczenia sosu. Całość gotuj jeszcze 5 minut, aż ziemniaki będą miękkie. Danie podawaj z ryżem, udekorowane szczypiorkiem z młodej cebulki.






wtorek, 16 kwietnia 2013

Filety z kurczaka faszerowane fetą i szpinakiem

Na dzisiejszy obiad zaplanowałam mały zlot rodzinny - a jak posiłek w gronie najbliższych, to idealnie sprawdzi się kuchnia grecka, gdyż Grecy mają biesiadowanie we krwi. Do tego karafka wina i aż szkoda, że czas płynie tak szybko...
     
Składniki:

  • 10 filetów z piersi kurczaka
  • 1 opakowanie mrożonego szpinaku
  • 1 opakowanie sera feta
  • 1 łyżka oliwy
  • przyprawy: sól, pieprz,
    mieszanka przypraw „czubryca zielona”
  Sos:

  • 60 g masła
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 1 szklanka bulionu z kurczaka
  • 1 szklanka wytrawnego wina białego

Wykonanie:

Rozgrzej na patelni olej i podsmaż na nim mrożony szpinak. Jak szpinak się podgrzeje, dodaj do niego czosnek oraz pokruszony ser feta i smaż jeszcze chwilkę, mieszając wszystkie składniki farszu, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

W międzyczasie przygotuj sos – rozpuść masło w rondelku, dodaj do niego mąkę i mieszaj, aż pojawią się bąbelki. Wtedy zdejmij rondelek z palnika i powoli dolej bulion oraz wino. Całość wymieszaj, aby smaki się ze sobą połączyły.

Następnie ostrym nożem natnij na każdej piersi kurczaka kieszonkę, którą wypełnij przygotowanym farszem. Aby zapobiec wydostaniu się farszu w trakcie podsmażania, zamknij kieszonki, spinając je wykałaczką.

Na patelni (najlepiej grillowej) rozgrzej oliwę i obsmaż piersi kurczaka z każdej strony. Jak kurczak będzie przyrumieniony, przełóż go do naczynia żaroodpornego, dolej sos i duś w piekarniku ok. 25 minut.

Danie doskonale smakuje z ryżem, gotowanymi lub pieczonymi ziemniakami, a także z warzywami z patelni.











niedziela, 14 kwietnia 2013

Risotto z wątróbką

Nie wszyscy jadają wątróbkę, a szkoda ... Jest ona bogatym źródłem kwasu foliowego, witaminy z grupy B12 oraz przede wszystkim łatwo przyswajalnego żelaza, które pomaga w budowaniu czerwonych krwinek, a co za tym idzie zapobiega anemii. Stąd warto okazjonalnie włączyć podroby do swojego jadłospisu, zwłaszcza że można je podawać na wiele sposobów, a nie tylko standardowo z cebulką i ziemniakami.
Dziś proponuję risotto z wątróbką. Jest to jedyna forma wątróbki, która smakuje mojemu mężowi - czy można więc o lepszą rekomendację?

Składniki:

  • 500 g ryżu Arborio
  • 500 g wątróbki drobiowej
  • 1 duża cebula
  • 1 łyżka oleju
  • 1 ząbek czosnku
  • 2,0 l bulionu drobiowego
  • przyprawy: sól, pieprz, płatki chilli

Wykonanie:

Cebulę drobno posiekaj, a wątróbkę pokrój na małe kawałki.
Na patelni rozgrzej łyżkę oleju, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, podsmaż chwilę aż wydobędzie się z niego aromat i wtedy dorzuć cebulę. Jak cebula się zeszkli, dodaj wątróbkę i smaż całość mieszając, aż wątróbka się zarumieni. Wtedy dosyp ryż i wszystkie składniki wymieszaj, aby ryż rozprowadził się równomiernie. Dolej kubek bulionu i gotuj risotto około 40 minut, co jakiś czas podlewając je bulionem. Jak ryż już napęcznieje i uzyska odpowiednią wielkość i konsystencje, dopraw danie solą, pieprzem i płatkami chilli.







wtorek, 9 kwietnia 2013

Czerwone curry z kurczakiem i mleczkiem kokosowym

Idealnym posiłkiem do przygotowania w ciągu tygodnia jest curry. Przyrządza się je łatwo i przede wszystkim szybko. Tak więc danie będzie gotowe, zanim pozostali domownicy zdążą wrócić i nim zaczną marudzić i zadawać pytanie "kiedy będzie obiad?". Ja do przygotowywania curry wykorzystuję gotowe mieszanki przypraw, które można kupić w sklepikach z orientalną żywnością. Teraz takie sklepy są powszechne, w zasadzie nawet w prawie każdym centrum handlowym można znaleźć już sklepik orientalny.  Uwielbiam aromatyczne, orientalne zapachy, które rozchodzą się po domu w trakcie gotowania posiłku. Tym razem postawiłam na pastę do czerwonego curry.

Składniki:

  • opakowanie pasty do czerwonego curry
  • puszka mleczka kokosowego (400ml)
  • 400 g piersi z kurczaka
  • 1 mała cukinia
  • 2 marchewki
  • 1 mała papryka
  • 1 szklanka wody
  • szczypiorek z dymki

Wykonanie:

Mięso pokrój na małe kawałki, cukinię w półplastry, marchewkę w plastry, a paprykę w piórka. Szczypiorek umyj i drobno posiekaj.
Do garnka wlej mleczko kokosowe, dodaj opakowanie pasty curry i podgrzewaj, mieszając, aż pasta rozpuści się, tworząc jednolitą konsystencję. Wtedy dodaj pokrojone na kawałki mięso kurczaka i gotuj je około 10 minut. Po tym czasie dołóż pokrojone warzywa, dolej wodę i gotuj kolejne 15 minut, aż warzywa zmiękną.
Danie podawaj z ryżem, dekorując je szczypiorkiem z młodej cebulki.






piątek, 29 marca 2013

Karkówka w sosie musztardowo-miodowym

Jednym z moich ulubionych przepisów jest karkówka w sosie musztardowo-miodowym. Danie to robię przeważnie wtedy, kiedy spodziewam się gości i potrzebuję przyrządzić coś sprawdzonego, co na pewno wszystkim będzie smakować. Do tej pory nigdy się nie zawiodłam, zwłaszcza że to danie nie może się nie udać.
     
Składniki:
  • 10 kotletów z karkówki
  • 3 cebule
  • 3 marynowane papryki
  • 10 plasterków żółtego sera
  Marynata:
  • 1,5 łyżki stołowej musztardy ziarnistej (z gorczycą)
  • 1,5 łyżki stołowej musztardy zwykłej
  • 2 łyżki miodu
  • 3 łyżki stołowe ketchupu,
  • kilka kropli sosu sojowego
  • sól, pieprz, papryka (słodka i pikantna)
Wykonanie:

Mięso zamarynować i zostawić na kilka godzin w lodówce. Po tym czasie wyjąć i ułożyć kotlety (najlepiej jednowarstwo) na dnie naczynia żaroodpornego. Cebule pokroić w plastry o grubości ok. 0,5 cm, a papryki w paski. Na każdym kotlecie ułożyć po 2 plasterki cebuli i 2 paski papryki (tak, aby dodatki pokrywały całą powierzchnię mięsa).
Całość przełożyć do piekarnika nagrzanego do 200ºC i piec około 45 minut. Jak mięso będzie już gotowe, położyć na każdym kotlecie plasterek sera i piec jeszcze kilka minut, aż ser się rozpuści.
Danie można podawać z ryżem, pieczonymi ziemniakami lub sałatką.




Golonka po bawarsku

Golonka nie jest daniem, które przyrządzam często, jednak co jakiś czas pojawia się na moim stole, zwłaszcza kiedy uda mi się dostać w sklepie ładny egzemplarz, z dużą ilością mięsa. Pomysł na nacięcie skórki i uzyskanie "kratkowanego" wzoru podpatrzyłam w restauracji w Berlinie podczas zeszłorocznej majówki. Jeśli będę miała jeszcze raz okazję być w Berlinie, ponownie odwiedzę tamtą restaurację właśnie ze względu na przyrządzoną w niej golonkę. Tymczasem porządkując zdjęcia z majówki, postanowiłam upiec golonkę na obiad. Obowiązkowo podałam ją z musztardą dijon, ketchupem i opiekanymi ziemniakami. Po takim obiedzie powinno się spędzić kilka godzin w siłowni - trudno, od czasu do czasu można zaszaleć i skusić się na coś niezbyt dietetycznego...

Składniki:

  • duża golonka
  • włoszczyzna (marchewka, pietruszka, seler)
  • 200 ml ciemnego piwa
  • przyprawy: sól, pieprz, papryka ostra, papryka słodka, kminek

Wykonanie:

Golonkę umyj pod bieżącą wodą, przełóż do garnka z obraną, pokrojoną włoszczyzną i obgotuj (przewidywany czas - około 45 minut, wywar można później wykorzystać jako doskonałą bazę pod zupę). Następnie wyjmij golonkę do naczynia żaroodpornego i poczekaj aż ostygnie.  W tym czasie przelej piwo do miseczki i wymieszaj z 2 łyżkami stołowymi kminku. Na skórce od golonki natnij wzorek „w kratkę”, całą golonkę natrzyj solą, pieprzem, papryką słodką, papryką ostrą a następnie przy użyciu pędzelka posmaruj całość piwem wymieszanym z kminkiem. Zostaw golonkę na 2 godziny w lodówce. Po tym czasie przełóż całość do piekarnika nagrzanego do 200ºC, podlej piwem i piecz aż do uzyskania chrupiącej skórki. W trakcie pieczenia pamiętaj o smarowaniu (i podlewaniu) golonki piwem z kminkiem.